Strzelnice

LKSH korzysta ze strzelnic Lubelskiego LOK oraz, w miarę mozliwości, ze strzelnic innych podmiotów. Najczęściej używanym obiektem do roku 2017 była strzelnica LOK w Bychawie.

strzelnica01a_min.jpg, 22 kB Członkowie Lubelskiego Klubu Strzelectwa Historycznego korzystali od początku istnienia Klubu ze strzelnicy w Borowicy. Po rozwiązaniu Zarządu Powiatowego LOK w Krasnymstawie zarządzającym Strzelnicą w Borowicy jest KSS „Patron” Krasnystaw.

Łaziska - położenie i dojazd

Mapa wykonana przez państwa Google

Borowica – Położenie i dojazd

mapaeur01_m.jpg, 18kB Strzelnica położona jest na ziemi lubelskiej, w jej części będącej kiedyś Ziemią Chełmską, dawniej terenem pogranicza lacko-ruskiego, a także terenem Rusi - wszak król ruski Daniel objął w posiadanie te tereny wraz z grodem lubelskim i koronowany spoczął na wieki w Chełmie, jednej z trzech polskich królewskich nekropoli. Strzelnica jest i była położona w Europie, jako że tereny tutejsze w Europie zawsze były, nie wychodziły z niej, ani do niej na powrót nie wchodziły. Tereny ruskie były w Europie takoż samo. Tereny Rusi Moskiewskiej, jak niektórzy argumentowali, mogły leżeć już w Azji. To jednakże nie powinno martwić użytkowników strzelnicy. Szanse na spotkanie białych niedźwiedzi są znikome. Co innego dziki. Zostawiały one ślady swej bytności na obiekcie. Z nimi jednak spotkać się można. Dzik, choć dziki, to zwierz zgoła europejski.

mapa37_m.jpg, 19kB Do Borowicy najwygodniej jest dojechać z drogi łączącej Lublin z Krasnystawem i dalej, Zamościem, Rusią i Dzikimi Polami. Jadąc od strony Lublina i Piask należy skręcić w miejscowości Łopiennik Górny w lewo, w kierunku Rejowca. Lokalna droga, po przejechaniu około 7 km doprowadzi nas do strzelnicy, która oznakowana jest drogowskazem w samej wsi Borowica. Zaciąwszy konie, dotrzemy tam w try miga. Zwolennicy transportu motorowego mogą bez obaw zbaczać z głównego bitego szlaku wiodącego z Lublina na Ruś - woda w chłodnicy zagrzać się nie zdąży. Gdyby jednak taki przykry wypadek automobilistę spotkał, niech pomni na bliskość potoku, wzdłuż którego wiedzie droga na Borowicę. Raczcie też mieć Państwo baczenie na nisko przelatujące bociany. W tym celu należy gazu odjąć, co pomocne być może także w podziwianiu miłej dla oka oko[nomen omen]licy.

mapa38_m.jpg, 10kB Wieś Borowica położona jest nad rzeką Wieprz, która płynąc ku północy, opuszcza w okolicy Borowicy krainę wyżyn i wpływa na terytoria regionu geograficznego zwanego Polesiem Lubelskim. Polesie Lubelskie - twór geografów politycznymi względami obarczonych - to tak naprawdę zachodnia ukraina ogromnego obszaru nizin lesistych i bagnistych ciągnącego się hen, ku Nizinie Zachodniosyberyjskiej, raz tylko a dobrze, z sybiru na jug Uralem rozpłatanego. Klimat czyni północną część tego ogromnego pasa równin bagnistą i lasami iglastymi i brzezinami porośniętą. Tenże klimat wichrom południe tego pasa w step pustynny obracać rozkazuje. Ze stepów tych Mennonici, chrześcijan szczep, z pokrewnych niderlandzkich ziem bagiennych ród swój wiodący, w roku 1873 ku zupełnie innym pustaciom stepu amerykańskiego gromadnie wyruszyli, by puszczę tamtejszą, z francuska prerią zwaną, obsiewać ozimą pszenicą - zbożem, które okrutne zimy terytorium Kansas przetrwać mogło - tak jak śniegi stepu przetrzymywało. Zboże zasianym jesienią bywsze, wiosną wschodziło i skwarnym latem, jakiego nie szczędził gorący środek Ameryki Północnej, plon obfity wydawało. Plon tak obfity, że sto lat później nowa amerykańska dziedzina pszeniczna żywiła głodne gęby świata całego, w tym także te należące do breżniewowskich sowieckich ludzi na stepach siedzących. Ich historia naszą też jest spięta w sposób przez ogół niewidoczny i zapomniany. Historia Kansas i innych terytoriów i stanów Ameryki Północnej czy południowej (nie zapominajmy o stanach Brazylii etc.) to przecie także nasza historia. Myśmy tu po to, by także i o tym pamiętać.

Współrzędne geograficzne według cokolwiek magicznie brzmiącego Global Positioning System

51°4'11.68"N, 23°7'9.598"E
(51.0699°N, 23.1193°E)
(51 stopni 4 minuty 11,68 sekund szerokości północnej; 23 stopnie 7 minut 9,598 sekund długości wschodniej)

Mapa wykonana przez państwa Google


View Larger Map

Okolica - kościół drewniany w Borowicy

borwica_kosc_01_min.jpg, 44 kB Ogólny rys okoliczności strzelnicy borowickiej dany był powyżej. Tu jednak godzi się wspomnieć o pewnych okolicznościach szczególnych, z których niepoślednią jest nadzwyczaj bliskie sąsiedztwo świątyni drewnianej obrządku rzymsko-katolickiego wzniesionej z drewna w stylu klasycystycznym. Bodajże czy nie jest to jedyny taki obiekt architektoniczny na świecie całym. Według dostępnych nam źródeł budynek wzniesiony został w latach 1797–1799. Obok załączone zdjęcie ilustruje widok na kościół starożytny rozpościerający się z miejsca gdzie parkowane są automobile tudzież podawana strawa. Szczerze polecamy obejrzenie szacownego budynku położonego w tak pięknej, nieskażonej cywilizacją wielką okolicy. By tego dokonać wystarczy udać się niespiesznym krokiem drogą wiodącą od strzelnicy krawędzią lasu w kierunku wschodnim (z lekkim ku północy odejściem) i przy smętarzu skręcić w prawo by dojść do kościoła.