Czarny Proch - Trajektorie

Na tej stronie:

Trajektoria kuli ołowianej

Kula ołowiana ma niekorzystną balistykę. Źle się spisuje jako pocisk. Stawia duży opór przecinanemu powietrzu. Tor jej lotu jest łatwo zakłócany przez wiatr, szybko zwalnia (traci energię). Stosunkowo łatwe są obliczenia (tak piszą ;-)) jej balistyki w porównaniu z bardziej wymyślnymi kształtami. Poniżej w tabelkach podane są rezultaty obliczeń za pomocą programu autorstwa S. Wardlawa, który weryfikował wyniki obliczeń na strzelnicy.

Poniższe poglądowe tabelki nie są wynikiem pomiarów rzeczywistych prędkości. Celem ich wytworzenia nie była chęć naukowego dociekania prawdy obiektywnej lecz nadzieja, że posłużyć będą mogły komuś, choćby do oszacowania opadu pocisku przy zmianie dystansu z 50m na 100m. Skrypt zaokrągla wartości dla przejrzystości. Prędkości wylotowe 1800 stóp na sekundę (feet per second, czyli fps) są znacznie naddźwiękowe. Warto zauważyć, że dla nieefektywnego aerodynamicznie kształtu jakim jest kula, ze względu na celność (a nie energię, która jest głównym względem myśliwsko przeważnie nastawionych amerykańskich odprzodowców) najlepiej jest unikać nad- i przydźwiękowych prędkości wylotowych.

Półcalówka z krótką lufą i umiarkowaną naważką 50gr

W poniższej tabelce założono Vo jaka podawana jest przez Imć Sama Fadalę dla nawżki około 50 granów prochu marki Goex o granulacji FFF. Publikuje on Vo=1449 fps dla 50gr jako wartość zmierzoną dla lufy kal. .50 długości 28 cali o skręcie gwintu 1-48". Wysokość celownika została przyjęta na 1 cal od osi lufy. Takie wartości mogą nie odpowiadać niczyim konkretnym nastawom ale tu zostały przyjęte hipotetycznie.